Oplatí sa pred predajom rekonštruovať?

Oplatí sa pred predajom rekonštruovať?

Pôvodný stav. Rekonštruovať, alebo nie? Často sa ma ľudia pýtajú, či majú svoju nehnuteľnosť v pôvodnom stave rekonštruovať, alebo predávať v pôvodnom stave.


Kedy sa to oplatí? Odpovedajte si na tieto otázky:
1. Viete nehnuteľnosť kvalitne zrekonštruovať za menej peňazí?
2. Dokážete odhadnúť vkus budúceho záujemcu?


Pôvodný stav nehnuteľnosti – Výhody


predaj bytu alebo nehnuteľnosti v pôvodnom staveKlient má možnosť rekonštrukcie podľa vlastných predstáv.
Ak je kupujúci šikovný stavbár, vie si nehnuteľnosť zrekonštruovať podstatne lacnejšie.


Pôvodný stav nehnuteľnosti – Nevýhody

• Náročnejšie financovanie pre kupujúceho. Banka poskytuje hypotekárny úver vo výške 50%-90% z hodnoty nehnuteľnosti (podľa druhu nehnuteľnosti, lokality, ... ). Kupujúci tak potrebuje vlastné finančné prostriedky na kúpu nehnuteľnosti. Na rekonštrukci bytu však potrebuje ďalšich 10.000,-EUR až 20.000,-EUR pri byte, ceny sa lišia podľa druhu nehnuteľnosti. Približne 9/10 klientov kupuje nehnuteľnosť na hypotekárny úver. Kupovať pôvodný stav si teda nemôže dovoliť každý.
• Napriek tomu, že si ľudia chcú prerobiť byt podľa vlastných predstáv, nedokážu si predstaviť, ako môže daná nehnuteľnosť vyzerať (po dispozičnej zmene, s bielymi stenami, novými kachličkami či radiátormi, ....). Preto pri rozhodovaní uprednostnia peknú rekonštrukciu pred pôvodným stavom.


Rekonštruovaná nehnuteľnosť - Výhody oplatí sa rekonštruovať byt pred predajom?

• Kupujúci nemusia riešiť financovanie rekonštrukcie.
• Nemusia riešiť časovú náročnosť rekonštrukcie a zháňať si stavbárov.
• Viete na predaji zarobiť, ak byt zrekonštruujete kvalitne ale zároveň za dobrú cenu.


Rekonštruovaná nehnuteľnosť - Nevýhody

•Cena rekonštrukcie sa môže predražiť.
•Váš strávený čas na byte, so stavbármi, výberom materiálov, ...
•Klientom nemusí sadnúť dizajn (farby podláh, zárubní, kachličiek, sprchovací kút/vaňa ...) a kvalita materiálov (môžu uprednostniť kvalitnejšie, alebo aj lacnejšie materiály).


Je na vás, ako sa rozhodnete. Ak sa neviete rozhodnúť, radi vám poradíme. Odporučíme vám stavebnú firmu, ktorá urobí všetko za vás podľa vašich požiadaviek kvalitne na základe vopred dohodnutého rozpočtu. Dilema však vzniká, ak je rekonštrukcia staršia. Nastáva otázka, či nový záujemca všetko prerobí a preto ďalšie investície do nehnuteľnosti budú len vyhodené peniaze, alebo sa to ešte využije a oplatí sa drobné chyby opraviť.