Financovanie - 100% z hodnoty nehnuteľnosti

Financovanie - 100% z hodnoty nehnuteľnosti

Rozmýšľate o kúpe nehnuteľnosti, ale nemáte našetrené vlastné finančné prostriedky?


Platiť nájom sa dlhodobo neoplatí a popri všetkých nákladoch je náročné našetriť veľký objem finančných prostriedkov. Ak si ešte vezmeme do úvahy, že ceny nehnuteľností rastú a z dlhodobého hľadiska budú vždy rásť, oplatí sa zabezpečiť si vlastnú nehnuteľnosť.


Celý tento článok je venovaný klientom, ktorý nemajú našetrené veľa peňazí, ale majú príjem a chcú bývať. Aktuálne podľa druhu nehnuteľnosti a lokality viete dostať 60-90% financovanie. Odkiaľ získať zvyšné finančné prostriedky?


Príklad 1: nemáte čím ručiť.
Príklad 2: máte k dispozícii ďalšiu nehnuteľnosť.
Príklad 3: 90% financovanie • Príklad 1. Kúpa bytu v hodnote 80.000,-EUR.
  1. Hypotekárny úver: V Košiciach by ste nemali mať problém získať 80% financovanie na byt. To znamená, že pri cene 80.000,-EUR by ste dostali na HÚ 64.000,-EUR. O výške úrokovej sadzby rozhoduje vaša bonita (vek, vzdelanie, príjem, počet účastníkov, ...). Pri úroku 1,1% vychádza mesačná splátka 208,80 EUR mesačne.
  (Banky ponúkajú úrok na 3 ročný fix od 0,79%, ale často sú úroky podmienené rôznymi podmienkami či vašou bonitou. K našim prepočtom sme použili úrok 1,1%.)
  2. Dofinancovanie: K doplateniu kúpnej ceny zostáva 14.000,-EUR.
  a) Dofinancovanie medziúverom v stavebnej sporiteľni: pri splatnosti 20 rokov vychádza mesačná splátka približne 100,-EUR. Počas doby v medziúvere je však vysoké preplatenie. Preto je dobré medziúver časom refinancovať a spojiť s hypotekárnym úverom. (max 20% z hodnoty nehnuteľnosti).
  b) Dofinancovanie spotrebným úverom ponúkaným k hypotekárnemu úveru. Doba: 8 rokov. Úrok: 3,9%. Mesačná splátka: 170,-EUR.

 • Príklad 2. Ak máte ešte jednu nezaťaženú nehnuteľnosť, ktorou by ste vedeli ručiť.
  Teda vaša nehnuteľnosť + ďalšia dokopy musia mať hodnotu aspoň 100.000,-EUR. Teda dostanete 80.000,-EUR na hypotekárny úver pri úroku 1,1% na 30 rokov je mesačná splátka 261,-EUR.

 • Príklad 3. - 90% Financovanie.
  Na hypotekárny úver viete dostať aj 90% z hodnoty nehnuteľnosti (a kúpnej ceny – počíta sa nižšia suma), ak je to vaše prvé bývanie a máte do 35 rokov. Úrok je však vyšší o 0,7-1% a zároveň je vyžadované poistenie úveru, čo výšku mesačnej splátky a preplatenie výrazne navyšuje. Zvyšných 10% viete dofinancovať podobne ako v 1. príklade.


!!! S akými poplatkami máte rátať: Znalecký posudok – 130 EUR byt, 250 EUR dom. Kolky k záložným zmluvám - 66 EUR. Zálohu za byt – minimálne 1.000,-EUR, avšak záloha môže byť podstatne vyššia, podľa ceny nehnuteľnosti či podľa dohodnutých podmienok v rezervačnej zmluve.


Preto ak chcete kupovať nehnuteľnosť, musíte mať na účte minimálne 1.500,-EUR.


Trochu sme vám objasnili prepočty. Avšak, ktorá banka vám ponúkne najlepšie podmienky? Ktorá banka akceptuje váš príjem v akej výške (SZČO, príjem zo zahraničia, obraty, zisk, ...)? Ako postupovať pri vybavovaní hypotekárneho úveru? Ktoré dokumenty budete potrebovať? Ako sa vyhnete všetkým starostiam? Kedy refinancovať? S tým všetkým vám radi pomôžeme. Stačí vyplniť dotazník, alebo nás rovno kontaktujte na t.č. 0948 863 836.


Chcete si spočítať, s akou výškou úveru môžete rátať? Kliknite TU.
-----------------------------------------------------------------------------------------


Ak si kladiete otázku, prečo sú ceny nehnuteľností také vysoké a napriek tomu je málo ponúk, tak odpoveďou je, že na to, aby ste si kúpili nehnuteľnosť za 80.000,-EUR potrebuje slobodný bezdetný človek 1.500,-EUR na účte a čistý príjem vo výške 880 EUR.